Parafia pw. Świętej Zofii i Świętego Szczepana w Laszkach

Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego, Dekanat Radymno II

Aktualności

xxxii_dzien_wspolnoty_ram

3.09.2016r. jak co roku w pierwszą sobotę września odbył się dzień wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Był to ważny dzień dla wszystkich RAM-owiczów, a szczególnie dla kandydatów na animatora RAM i moderatorów świeckich. W tym dniu podczas Eucharystii kandydaci całorocznej formacji przyjęli krzyże i błogosławieństwo z rąk ks. bp. Stanisława Jamrozka. Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa animatorskiego dziewięćdziesięciu osobom i czterem moderatorom świeckim. Wśród nowych animatorów było pięć osób z naszej parafii, a mianowicie, Krzysztof Bara, Aleksandra Skiba, Aleksandra Sereda, Aleksandra Kaczmarz oraz Hubert Twarowski. Wszyskim animatorom gratulujemy ukończonej formacji i pomyślnie zdanych praktyk, jednocześnie życzymy wielu sukcesów na drodze apostolstwa i ewangelizacji.

rozpoczecie_roku_szkolnego_2016-17

Pierwszego września dzieci i młodzież oraz grono pedagogiczne i rodzice, spotkali się na wspólnej Eucharystii. Prosili w niej o potrzebne łaski na rozpoczęty rok szkolny 2016/17. Msza Święta z tej okazji w Laszkach odbyła się o godzinie 9:00 pod przewodnictwem ks. proboszcza.

W Korzenicy Mszę Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego odprawił ks. Bartłomiej, o godzinie 8:00.

Wszystkim uczniom życzymy wielu łask Bożych na nowo rozpoczęty rok szkolny, zapału do nauki, oraz wielu sukcesów na drodze edukacji.

powitanie_nowego_wikariusza

Decyzją Księdza Arcybiskupa w naszej parafii pracę rozpoczął neoprezbiter, ks. Bartłomiej Dziepak, pochodzący z Futomy. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 2016r. z rąk abp Adama Szala, a funkcje wikarego w naszej parafii obiął 25 sierpnia 2016r. 

Księdza Bartłomieja polecajmy w modlitwie, a także życzymy dużo sił, oraz wielu sukcesów płynących z pracy duszpasterskiej. 

pozegnanie_ks._Łukasza_mendyka

21 sierpnia br. pożegnaliśmy ks. wikariusza Łukasza Mendyka,który przez ostatnie dwa lata pracował w naszej parafii. Decyzją Księdza Arcybiskupa Przemyskiego został przeniesiony do Krosna, Kościoła Fary pw. Świętej Trójcy. 

Jednocześnie oczekujemy na nowego księdza katechetę ks. Bartłomieja Dziepaka z Futomy.

uroczystosc_wniebowziecia_najswietszej_maryi_panny

Co roku obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest ona także nazywana Uroczystością Matki Bożej Zielnej. To dzień upamiętniający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z ciałem i duszą. W tym dniu wierni przynoszą do Kościoła wiązanki kwiatów i ziół, aby kapłan je pobłogosławił. Obrzęd poświęcenia ziół symbolizuje wdzięczność za tegoroczne plony. Prosimy w nim także o obfite zbiory w przyszłym roku. W naszym kościele parafialnym obrzęd błogosławieństwa kwiatów i ziół, oraz wieńca wykonanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Laszkach, odbył się na Sumie, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. katecheta, w asyście naszego rodaka, (misjonarza), ks. Łukasza Chrunika. 

pielgrzymka_na_kalwarie_paclawska_2016

W dniu 12 sierpnia ruszyła z Radymna piesza pielgrzymka na Kalwarię Pacławską, uczestniczyła w niej także grupa młodzieży z naszej parafii. Następnego dnia dołączyli do nich pielgrzymi z Laszek i Korzenicy, aby wspólnie uczestniczyć w obrzędach pogrzebu Matki Bożej. W tym dniu została również odprawiona przez ks. Łukasza Msza Św. na Kalwaryjskiej Galerii, za bierzmowanych z naszej parafii, oraz ich rodziców. 


Zapraszamy do galerii :)

Światowe_dni_mlodziezy

W dniach 26-31.07.2016r. poraz drugi w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Młodzież z całego świata przyjechała do Krakowa, aby razem z papieżem Franciszkiem być biliżej Boga. Papież Franciszek mówił do młodych, aby nie przechodzili zbyt wcześnie na "emeryturę",by byli siewcami nadziei, a także żeby założyli wyczynowe buty. Piotr naszych czasów ogłosił że w 2019 roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie. 

diecezjalne_dni_mlodziezy

W oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, młodzi z dekanatów: Pruchnik, Jarosław I, Jarosław II, Jarosław III, Radymno I i Radymno II, w tym młodzież z naszej parafii uczestniczyła w dniach w diecezji. Odbyły się one w dniach 20-25 lipca, w Jarosławiu, Łańcucie, Leżajsku, oraz Przemyślu. W programie było m.in. Eucharystia, wieczór chwały, proceja światła, koncert ewangelizacyjny, koncert zespołu "Twoje Niebo". Polecajmy Bogu zbiżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. 

Wakacje z Bogiem

14.07.2016.r
wakacje_z_bogiem

Od 27 czerwca ruszyły turnusy tygodniowych rekolekcji wakacyjnych pod hasłem: "Wakacje z Bogiem" organizowane przez Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Odbywają się one w Wybrzeżu koło Dubiecka, oraz Ustrzykach Górnych. Podczas tych rekolekcji kandydaci na animatorów zdają praktykę wakacyjną.

Najwięcej osób z naszej parafii wzięło udział w drugim turnusie (04.07-11.07.2016r.) w Ustrzykach Górnych, prowadzonych przez ks. Pawła Mendyka, oraz ks. Łukasza Mendyka. Módlmy się za młodzież z naszej parafii, aby ten piękny czas spędzony na rekolekcjach pozostał jak najdłużej w ich pamięci, oraz wiele dobrego zmienił w ich życiu.

Zapraszamy do galerii :) 

zakonczenie_roku_formacyjnego

W ostatnią sobotę czerwca, młodzież z Ruchu Apostolstwa Młodzieży zakończyła rok formacyjny. W czasie Eucharystii członkowie RAM-u  podziękowali Bogu za otrzymane łaski, a następnie wszystcy udali się na ognisko. Była to okazja do wspomnień i rozmów, nie zabrakło również przy tym wspólnej zabawy i śpiewu. Naszej młodzieży życzmy: dobrego wypoczynku i nabierania sił do następnego roku formacyjnego, który zacznie się już we wrześniu.

Zapraszamy do galerii :) 

blogoslawienstwo_lektorow

25 czerwca w Archikatedrze w Przemyślu lektorzy z naszej diecezji przyjęli emblematy, oraz błogosławieństwo lektorskie z rąk arcybiskupa Adama Szala. Wśród nowo ustalonych lektorów był Szczepan Grela pochodzący z naszej parafii. Szczepanowi serdecznie gratulujemy ukończonego kursu i przyjętego błogosławieństwa, życząc jednocześnie wielu łask Bożych w jego zaszczytnej posłudze. 

zakonczenie_roku_szkolnego_2015-16

24 czerwca o godzinie 9:00 Mszą Świętoą zakończyliśmy rok szkolny 2015/16. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, oraz rodzice podziękowali Bogu za otrzymane łaski w tym roku szkolnym. Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Marian Karbowski, a homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk. W czasie kazania ks. Łukasz mówił, że mimo tego, iż czasami nie rozumiemy trudu pracy, to ona i tak owocuje i w przyszłości poznajemy jej efekty. Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do szkoły na dalszy ciąg uroczystości.

W Korzenicy Msza Święta na zakończenie roku szkolnego odbyła się o godzinie 8:00, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk.

Wszystkim parafianom życzymy udanych wakacji, miłego wypoczynku, oraz bliskości Boga przez całe wakcje.

Zapraszamy do galerii :) 

prymicje_ojca_Łukasza_chrunika

"Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili" (J 15,16). Takie motto wybrał sobie ojciec Łukasz Chrunik na swój obrazek prymicyjny. Pochodzący z naszej parafii Łukasz Chrunik, w wieku 14 lat podczas Mszy Prymicyjnej o. Mariusza Pacuły (pochodzącego z Laszek) usłyszał takie słowa: "a może Bóg powołuje właśnie Ciebie?". Od tamtej pory, mimo młodego wieku, rozeznawał czy te słowa były skierowane właśnie do Niego. Po długim rozmyślaniu, postanowił że wstąpi do Zgromadzenia Słowa Bożego. Na początku rozpoczął sześciotygodniowy postulat w Nysie, a następnie roczny nowicjat w Chludowie. 29 września 2007r. złożył pierwsze śluby zakonne, poczym rozpoczął studia w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Następnie został skierowany na czteroletnią praktykę do Tajwanu. Trzyletni program OTP uwzględniał również roczny kurs angielskiego w USA. Po powrocie do Polski kontynuował studia teologiczne. 8 września 2015r. złożył śluby wieczyste, a 19 września 2015r. przyjął święcenia diakonatu z rąk bp. Damiana Muskusa, poczym został skierowany na praktykę diakońską. 15 maja 2016r. otrzymał święcenia kapłańskie, a ich szafarzem był abp. Józef Górzyński.

Swoją Mszę Prymicyjną odprawił 12 czerwca 2016r. o godzinie 11:00, w kościele parafialnym w Laszkach. W koncelebrze uczestniczyli księża, którzy towarzyszyli mu na drodze do kapłaństwa. Homilię wygłosił ojciec Jacek Wojcieszko (prefekt kleryków SVD), który przez dziewięć lat przygotowywał o. Łukasza do służby duszpasterskiej. W czasie kazania wspominał o wydarzeniach, jakie o. Chrunik przeżył w seminarium, oraz wskazał na wyzwania jakie czekają na drodze kapłaństwa i na misjach. Po zakończonej Eucharystii ksiądz prymicjant udzielił błogosławieństwa papieskiego, oraz pobłogosławił: księży, osoby konsekrowane, rodziców, rodziców chrzestnych, rodzeństwo i wszystkich, którzy uczestniczyli w tej uroczystości. 

Podczas drugiej części uroczystości, młodzież z RAM-u odegrała pantomimę pt. "Jezus Żyje", która poruszyła serca widzów, oraz przygotowała przedstawienie o ojcu Łukaszu. Zgodnie ze zwyczajem prymicji wyświetlono prezentację wspominającą lata dzieciństwa, młodość i drogi do kapłaństwa. 

Otoczmy swoją modlitwą księdza prymicjanta, oraz życzmy świętości, siły i wytrwałości na misjach, a także wielu sukcesów płynących z pracy duszpasterskiej. Szczęść Boże na misyjnej drodze!


Zapraszamy do galerii :) 

 

Bierzmowanie 2016

7.06.2016.r
bierzmowanie_2016

O Stworzycielu Duchu Przyjdź...

Po trzech latach przygotowywania się do sakramentu dojrzałości, 5 czerwca w Wielkich Oczach młodzież z naszej parafii przyjęła sakrament Bierzmowania. Zostali oni obdarzeni darami Ducha Świętego jakimi są: mądrość, rozum, rada, umiejętność, męstwo, pobożność i bojaźń Boża. Jest to trzeci sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, przez który zostajemy umocnieni, oraz bardziej jednoczy nas z Jezusem Chrystusem. Zobowiązuje on również do mężnego wyznawania swojej wiary, a także włącza do misji Kościoła Katolickiego jaką jest ewangelizacja. Dokonało się to w czasie Mszy Świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Stanisław Jamrozek.

Z okazji przyjęcia sakramentu dojrzałości Chrześcijańskiej, życzmy wszystkim bierzmowanym owoców płynących z darów Ducha Świętego, oraz mężnego wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. 

Zapraszamy do galerii :) 

przyjecie_krzyzy_przed_bierzmowaniem

"Ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami" (Dz 1,8)

W sobotę, dzień przed bierzmowaniem, młodzież przygotowująca się do tego sakramentu przyjęła krzyże. A także zostały złożone przez nich przyżeczenia abstynenckie. W tym dniu odbyła się przedostatnia nowenna przed bierzmowaniem. Młodzież przez dziewięć dni prosiła w niej o dary Ducha Świętego.

Życzmy naszej młodzieży wiary i pięknego życia; doświadczania darów i mocy Ducha Świętego.

Zapraszamy do galerii :) 

rozdanie_krzyzy_dzieciom_ze_wspolnoty_ram-ikow

W sobotę (4 czerwca) na cotygodniowym spotkaniu RAM-ików, miało miejsce przyjącie przez dzieci emblematów w formie krzyża. Są one symbolem przynależności do wspólnoty. Członkowie tej grupy rozwijają swoją wiarę i poznają lepiej Kościół .

Módlmy się za dzieci, aby zbliżały się do Jezusa i uczyły się miłować Boga i bliźniego, oraz kontynuwały swój dalszy rozwój duchowy we wspólnocie Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

zakonczenie_oktawy_bozego_ciala_i_blogoslawienstwo_dzieci

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich należy królestwo Boże"(Mk 10,14)

Jak co roku na zakończenie oktawy Bożego Ciała po zakończonej Eucharystii i procesji wokół kościoła, która się w tym roku nie odbyła, z powodu opadów deszczu, nastąpiło poświęcenie wianków, uplecionych z ziół i kwiatów. Są one symbolem ludzkiej pracy i darem Bożym, który służy ludziom i zwierzętom. Równocześnie w czasie tego obrzędu prosimy wszechmogącego Boga o obfite plony a zwłaszcza tegoroczne, oraz aby zachował je od wszelkich szkód. Po zakończeniu tego obrzędu nastąpiło błogosławieństwo dzieci. Najpierw kapłan odmówił ogólną modlitwę:"Ojcze niebieski, Syn Twój Jednorodzony, a nasz Pan Jezus Chrystus brał dzieci w obięcia, kład na nich ręce i błogosławił: prosimy Cię, ustrzeż zebrane tu dzieci od wszelkiego zła i zlej na nich obfite Twoje błogosławieństwo". Następnie każde dziecko zostało pobłogosławione indywidualnie i dostało obrazek z cukierkami.

Zapraszamy do galerii :)

Boże Ciało

27.05.2016.r
boze_cialo

" Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wiecznie, a Ja go wskrzesze w dniu ostatecznym" (J 6, 54)

 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w roku liturgicznym i okazją do publicznego wyznania swojej wiary. Tego dnia Chrystus pod postacią Hostii w otoczeniu wiernych wychodzi na ulicę. 

Święto to obchodzone jest od 1246 roku, kiedy miały miejsca obiawienia siostrze Juliannie. Poprzez starania wielu wiernych i papieża Urbana IV  tradycja obchodzenia uroczystości Bożego Ciała rozszeżyło się na cały świat.

Tegoroczna procesja odbywająca się po Mszy Świętej celebrowaniej przez naszego księdza proboszcza Mariana Karbowskiego przeszła ulicami naszej miejscowości do czterech ołtarzy. 


Zapraszamy go galerii :) 

Biały tydzień

24.05.2016.r
bialy_tydzien

Przez siedem kolejnych dni po pierwszej komunii świętej, dzieci w uroczystych strojach pierwszo komunijnych uczestniczyły we Mszy Świętej. Eucharystia miała również podobny przebieg do tej uroczystej, która odbyła się 22 maja br. Przez ten czas najmłodsi codziennie przyjmowali Pana Jezusa do swojego czystego serca, a także modliły się do Boga o potrzebne łaski dla nich i ich rodziców.Podziękowały także Bogu za wszystko co do tej pory od Niego otrzymały. 

I Komunia Święta

23.05.2016.r
i_komunia_Świeta

Uroczysty dzień komunii jest największą mą radością, Jezus żywy w moim sercu dziś obiawił miłość swą...


22.05.2016r. ta data na długo zostanie w sercach dla naszych najmłodszych parafian, ponieważ po raz pierwszy w pełni uczestniczyli we Mszy Świętej. Przez wcześniejsze przygotowanie się jakim był sakrament pokuty, dzieci w tym dniu mogły przyjąć żywego Jezusa do swojego serca. W tym uroczystym dniu dzieci pierwszo komunijne odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, oraz złożyły przyrzeczenia abstynenckie. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Marian Karbowski, a homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk, który przygotował dzieci do tego wielkiego wydarzenia.


Zapraszamy do galerii :)

«|  1  2  3  4  5  6  7  |»