Parafia pw. Świętej Zofii i Świętego Szczepana w Laszkach

Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego, Dekanat Radymno II

Aktualności

zakonczenie_roku_szkolnego_2015-16

24 czerwca o godzinie 9:00 Mszą Świętoą zakończyliśmy rok szkolny 2015/16. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, oraz rodzice podziękowali Bogu za otrzymane łaski w tym roku szkolnym. Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Marian Karbowski, a homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk. W czasie kazania ks. Łukasz mówił, że mimo tego, iż czasami nie rozumiemy trudu pracy, to ona i tak owocuje i w przyszłości poznajemy jej efekty. Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do szkoły na dalszy ciąg uroczystości.

W Korzenicy Msza Święta na zakończenie roku szkolnego odbyła się o godzinie 8:00, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk.

Wszystkim parafianom życzymy udanych wakacji, miłego wypoczynku, oraz bliskości Boga przez całe wakcje.

Zapraszamy do galerii :) 

prymicje_ojca_Łukasza_chrunika

"Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili" (J 15,16). Takie motto wybrał sobie ojciec Łukasz Chrunik na swój obrazek prymicyjny. Pochodzący z naszej parafii Łukasz Chrunik, w wieku 14 lat podczas Mszy Prymicyjnej o. Mariusza Pacuły (pochodzącego z Laszek) usłyszał takie słowa: "a może Bóg powołuje właśnie Ciebie?". Od tamtej pory, mimo młodego wieku, rozeznawał czy te słowa były skierowane właśnie do Niego. Po długim rozmyślaniu, postanowił że wstąpi do Zgromadzenia Słowa Bożego. Na początku rozpoczął sześciotygodniowy postulat w Nysie, a następnie roczny nowicjat w Chludowie. 29 września 2007r. złożył pierwsze śluby zakonne, poczym rozpoczął studia w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Następnie został skierowany na czteroletnią praktykę do Tajwanu. Trzyletni program OTP uwzględniał również roczny kurs angielskiego w USA. Po powrocie do Polski kontynuował studia teologiczne. 8 września 2015r. złożył śluby wieczyste, a 19 września 2015r. przyjął święcenia diakonatu z rąk bp. Damiana Muskusa, poczym został skierowany na praktykę diakońską. 15 maja 2016r. otrzymał święcenia kapłańskie, a ich szafarzem był abp. Józef Górzyński.

Swoją Mszę Prymicyjną odprawił 12 czerwca 2016r. o godzinie 11:00, w kościele parafialnym w Laszkach. W koncelebrze uczestniczyli księża, którzy towarzyszyli mu na drodze do kapłaństwa. Homilię wygłosił ojciec Jacek Wojcieszko (prefekt kleryków SVD), który przez dziewięć lat przygotowywał o. Łukasza do służby duszpasterskiej. W czasie kazania wspominał o wydarzeniach, jakie o. Chrunik przeżył w seminarium, oraz wskazał na wyzwania jakie czekają na drodze kapłaństwa i na misjach. Po zakończonej Eucharystii ksiądz prymicjant udzielił błogosławieństwa papieskiego, oraz pobłogosławił: księży, osoby konsekrowane, rodziców, rodziców chrzestnych, rodzeństwo i wszystkich, którzy uczestniczyli w tej uroczystości. 

Podczas drugiej części uroczystości, młodzież z RAM-u odegrała pantomimę pt. "Jezus Żyje", która poruszyła serca widzów, oraz przygotowała przedstawienie o ojcu Łukaszu. Zgodnie ze zwyczajem prymicji wyświetlono prezentację wspominającą lata dzieciństwa, młodość i drogi do kapłaństwa. 

Otoczmy swoją modlitwą księdza prymicjanta, oraz życzmy świętości, siły i wytrwałości na misjach, a także wielu sukcesów płynących z pracy duszpasterskiej. Szczęść Boże na misyjnej drodze!


Zapraszamy do galerii :) 

 

Bierzmowanie 2016

7.06.2016.r
bierzmowanie_2016

O Stworzycielu Duchu Przyjdź...

Po trzech latach przygotowywania się do sakramentu dojrzałości, 5 czerwca w Wielkich Oczach młodzież z naszej parafii przyjęła sakrament Bierzmowania. Zostali oni obdarzeni darami Ducha Świętego jakimi są: mądrość, rozum, rada, umiejętność, męstwo, pobożność i bojaźń Boża. Jest to trzeci sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, przez który zostajemy umocnieni, oraz bardziej jednoczy nas z Jezusem Chrystusem. Zobowiązuje on również do mężnego wyznawania swojej wiary, a także włącza do misji Kościoła Katolickiego jaką jest ewangelizacja. Dokonało się to w czasie Mszy Świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Stanisław Jamrozek.

Z okazji przyjęcia sakramentu dojrzałości Chrześcijańskiej, życzmy wszystkim bierzmowanym owoców płynących z darów Ducha Świętego, oraz mężnego wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. 

Zapraszamy do galerii :) 

przyjecie_krzyzy_przed_bierzmowaniem

"Ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami" (Dz 1,8)

W sobotę, dzień przed bierzmowaniem, młodzież przygotowująca się do tego sakramentu przyjęła krzyże. A także zostały złożone przez nich przyżeczenia abstynenckie. W tym dniu odbyła się przedostatnia nowenna przed bierzmowaniem. Młodzież przez dziewięć dni prosiła w niej o dary Ducha Świętego.

Życzmy naszej młodzieży wiary i pięknego życia; doświadczania darów i mocy Ducha Świętego.

Zapraszamy do galerii :) 

rozdanie_krzyzy_dzieciom_ze_wspolnoty_ram-ikow

W sobotę (4 czerwca) na cotygodniowym spotkaniu RAM-ików, miało miejsce przyjącie przez dzieci emblematów w formie krzyża. Są one symbolem przynależności do wspólnoty. Członkowie tej grupy rozwijają swoją wiarę i poznają lepiej Kościół .

Módlmy się za dzieci, aby zbliżały się do Jezusa i uczyły się miłować Boga i bliźniego, oraz kontynuwały swój dalszy rozwój duchowy we wspólnocie Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

zakonczenie_oktawy_bozego_ciala_i_blogoslawienstwo_dzieci

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich należy królestwo Boże"(Mk 10,14)

Jak co roku na zakończenie oktawy Bożego Ciała po zakończonej Eucharystii i procesji wokół kościoła, która się w tym roku nie odbyła, z powodu opadów deszczu, nastąpiło poświęcenie wianków, uplecionych z ziół i kwiatów. Są one symbolem ludzkiej pracy i darem Bożym, który służy ludziom i zwierzętom. Równocześnie w czasie tego obrzędu prosimy wszechmogącego Boga o obfite plony a zwłaszcza tegoroczne, oraz aby zachował je od wszelkich szkód. Po zakończeniu tego obrzędu nastąpiło błogosławieństwo dzieci. Najpierw kapłan odmówił ogólną modlitwę:"Ojcze niebieski, Syn Twój Jednorodzony, a nasz Pan Jezus Chrystus brał dzieci w obięcia, kład na nich ręce i błogosławił: prosimy Cię, ustrzeż zebrane tu dzieci od wszelkiego zła i zlej na nich obfite Twoje błogosławieństwo". Następnie każde dziecko zostało pobłogosławione indywidualnie i dostało obrazek z cukierkami.

Zapraszamy do galerii :)

Boże Ciało

27.05.2016.r
boze_cialo

" Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wiecznie, a Ja go wskrzesze w dniu ostatecznym" (J 6, 54)

 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w roku liturgicznym i okazją do publicznego wyznania swojej wiary. Tego dnia Chrystus pod postacią Hostii w otoczeniu wiernych wychodzi na ulicę. 

Święto to obchodzone jest od 1246 roku, kiedy miały miejsca obiawienia siostrze Juliannie. Poprzez starania wielu wiernych i papieża Urbana IV  tradycja obchodzenia uroczystości Bożego Ciała rozszeżyło się na cały świat.

Tegoroczna procesja odbywająca się po Mszy Świętej celebrowaniej przez naszego księdza proboszcza Mariana Karbowskiego przeszła ulicami naszej miejscowości do czterech ołtarzy. 


Zapraszamy go galerii :) 

Biały tydzień

24.05.2016.r
bialy_tydzien

Przez siedem kolejnych dni po pierwszej komunii świętej, dzieci w uroczystych strojach pierwszo komunijnych uczestniczyły we Mszy Świętej. Eucharystia miała również podobny przebieg do tej uroczystej, która odbyła się 22 maja br. Przez ten czas najmłodsi codziennie przyjmowali Pana Jezusa do swojego czystego serca, a także modliły się do Boga o potrzebne łaski dla nich i ich rodziców.Podziękowały także Bogu za wszystko co do tej pory od Niego otrzymały. 

I Komunia Święta

23.05.2016.r
i_komunia_Świeta

Uroczysty dzień komunii jest największą mą radością, Jezus żywy w moim sercu dziś obiawił miłość swą...


22.05.2016r. ta data na długo zostanie w sercach dla naszych najmłodszych parafian, ponieważ po raz pierwszy w pełni uczestniczyli we Mszy Świętej. Przez wcześniejsze przygotowanie się jakim był sakrament pokuty, dzieci w tym dniu mogły przyjąć żywego Jezusa do swojego serca. W tym uroczystym dniu dzieci pierwszo komunijne odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, oraz złożyły przyrzeczenia abstynenckie. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Marian Karbowski, a homilię wygłosił ks. Łukasz Mendyk, który przygotował dzieci do tego wielkiego wydarzenia.


Zapraszamy do galerii :)

Odpust parafialny 2016

14.05.2016.r
odpust_parafialny_2016

W tym roku wyjątkowo odpust parafialny został przeniesiony na 14 maja, ze względu na uroczystość zesłania Ducha Śwętego, która przypadła na 15 maja. Msza Święta odbyła się o godzinie 11:00, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr. Aleksander Burdzy - proboszcz parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Przemyślu - Kazanowie. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Czesław Grzebyk - proboszcz parafii Miękisz Stary, a także nasz rodak ks. Adam Dziadowicz - proboszcz parafii Sośnica. 


W tym dniu także odbyły się w Archikatedrze Przemyskiej święcenia kapłańskie. Otoczmy swoją modlitwą wszystkich nowo wyświęconych kapłanów, aby wszechmogący Bóg obdarzył ich potrzebnymi łaskami do powierzonej im misji. 


Zapraszamy do galerii :)

Przyjęcie emblematów

13.05.2016.r
przyjecie_emblematow

13 maja br. w wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej członkowie Ruchu Apostolstwa Młodzieży przyjęli emblematy. W tym dniu była również 35 rocznica postrzelenia Jana Pawła II, któy jest założycielem Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

msze_Świete_o_urodzaje

"Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza"

W dniach 2, 4 i 5 maja odbyły się Msze Święte w intencji dobrych urodzajów połączone z procesjami do trzech okolicznych kapliczek. Procesje takie odbywają się co roku. W czasie poprzedzających je Mszy Świętych wierni modlą się o urodzajne zbiory w czasie tegorocznych żniw. 


Zapraszamy do galeii :) 

wycieczka_do_lezajska

5 maja br. odbyła się wycieczka do kina na film pt."Bóg nie umarł 2". Przedstawia on historię nauczycielki, która zostaje oskarżona o złamanie zasady świeckości instytucji państwowej, ponieważ podczas lekcji historii wspomniała o działalności Jezusa. Jej proces, który miał być bolesną lekcją dla ludzi wierzących, przeradza się w niezwykłą dysputę o wolności sumienia, istnieniu Boga i potrzebie poszukiwania w życiu czegoś więcej niż dóbr doczesnych. Przy tej okazji uczniowie zwiedzili Klasztor Ojców Bernardynów i Kalwarię Leżajską.

Zapraszamy do galerii :) 

rekolekcje_przed_bierzmowaniem_-_klasa_i_gimnazjum

Przygotowując się do sakramentu dojrzałości, młodzież z pierwszej klasy gimnazjum, wzięła udział w trzy dniowych rekolekcjach. Miały one miejsce w dniach 20-22 kwietnia w Collegium Marianum, prowadzone przez ks. Daniela Trojnara. Przez Eucharystie, adoracje, konferencje i spotkaia w grupach, uczestnicy pogłębiali swoją wiarę i coraz lepiej poznawali Boga. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu i zabaw, które pomogły otworzyć serce na Pana Jezusa.

Otoczmy swoją modlitwą, wszystkich, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. 

Rezurekcja

1.04.2016.r
rezurekcja

Jezus zwyciężył to wykonało się...


Po czasie zadumy, rozmyślania i przeżywania męki Pańskiej, przyszedł wielki dzień zmartwychwstania.


W naszym kościele parafialnym mszę rezurekcyjną odprawił ks. proboszcz Marian Karbowski, w asyście ojca Mariusza Pacuły. 


Zapraszamy do galerii :) 

odwiedziny_mieszkancow_dps-u_w_wysocku

W roku Miłosierdzia Bożego, młodzież z RAM-u  postanowiła zaangażować się w czyny Miłosierdzia, odwiedzając mieszkańców DPS-u. Spodkania te mają na celu, przekazanie dobroci i radości drugiemu człowiekowi. Radość mieszkańców DPS-u jest nie do opisania, co cieszy i motywuje naszą młodzież do dalszego działania, na rzecz ludzi starszych i samotnych. Jest to doskonały dowód na to, iż co dajemy od siebie z serca i bezinteresownie, wraca do nas z podwojoną mocą, motywując do dalszego działania, dla dobra drugiego człowieka.


Zapraszamy do galerii :)

rekolekcje_przed_bierzmowaniem_klasy_ii_gimnazjum

W dniach 2-4.03.2016r. młodzież z drugiej klasy gimnazjum, wzięła udział w trzy dniowych rekolekcjach zamkniętych przed bierzmowaniem. Rekolekcje odbyły się w Collegium Marianum w Przemyślu, pod przewodnictwem ks. Daniela Trojnara. Młodzież miała okazje do umocnienia więzi z Bogiem, oraz do doświatczenia Jego miłości i dobroci. Módlmy się, aby uczestnicy rekolekcji zapamiętali ten piękny czas jak najdłużej i wytrwali w swoich postanowieniach.


Zapraszamy do galerii :) 

rekolekcje_zimowe_wybrzeze-dubiecko_19-21.02.2016r.

W dniach 19-21 luty 2016r. młodzież z naszej parafii, wzięła udział w trzy dniowych rekolekcjach, pod hasłem "Zaczerpnij ze źródła". Była to świetna okazja, aby doświadczyć żywego Jezusa w życiu. Służyła ku temu Eucharystia, adoracja, modlitwa indywidualna i wspólnotowa, oraz konferencje. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, gier i wspólnego śpiewu. Módlmy się, aby ten wspaniały czas rekolekcji przyniósł zmiany na lepsze i pozostał w sercach uczestników jak najdłużej. 

Moderatorzy rekolekcji:

Ks. Łukasz Mendyk 

Ks. Paweł Mendyk

Moderator świecki:

Magdalena Król


Pozostałe turnusy rekolekcji, w których uczestniczyła młodzież:

15-17.02.2016r. moderator: ks. Łukasz Nycz 

17-19.02.2016r. moderator: ks. Bartosz Gręda 

Zapraszamy do galerii :)

Koncert kolęd

11.01.2016.r
koncert_koled

W dniu 10 stycznia 2016r. w naszym kościele parafialnym, odbył się Gminy Koncert Kolęd. 


W koncercie udział wzięli:

-Przedstawiciele Rady i Gminy Laszki

-Koło Gospodyń Wiejskich Laszki 

-Sołectwo Laszki

-Sołectwo Wietlin Trzeci 

-Sołectwo Miękisz Stary 

-Sołectwo Miękisz Nowy 

-Sołectwo Tuchla 

-Sołectwo Wietlin Wieś 

-Sołectwo Korzenica 

-Sołectwo Charytany 

-Koło Gospodyń Wiejskich Bobrówka 

Udział wzięła nasza młodzież z RAM-u, oraz dzieci z RAM-ików 


Była to dobra okazja do kultywowania Bożonarodzeniowej tradycji, oraz wspólnej modlitwy.

 
Zapraszamy go galerii :) 

Mikołaj

4.12.2015.r
mikolaj

W dniu 4.12.2015r.do naszego kościoła przybył św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami i z mnóstwem prezentów dla dzieci. Nie zabrakło także prezentów dla RAM-ików, ministrantów, oraz dla młodzieży z RAM-u. Radości dzieci nie było końca, jaki i naszej młodzieży, z przybycia św. Mikołaja Z niecierpliwością czekamy na Jego przebycie za rok.


Zapraszay do galerii :) 

«|  2  3  4  5  6  7  8  |»