Kapliczki i przydrożne krzyże

Kapliczka MB na PodstawiuKrzyż - Jaremki (foto Monika Wojciechowska)foto Monika WojciechowskaKrzyż koło Cerkwi (foto Monika Wojciechowska)Krzyż na kozłach (foto Monika Wojciechowska)Św. Józef - Bawoły (foto Monika Wojciechowska)Pomnik bł. Jana Pawła II koło kościoła (foto Monika Wojciechowska)
Kapliczka MB (foto. Monika Wojciechowska)Krzyż - Bawoły koło sklepu (foto Monika Wojciechowska)Krzyż (foto Monika Wojciechowska)Św. Florian (foto Monika Wojciechowska)MB koło kościoła (foto Monika Wojciechowska)

W różnych miejscach na świecie, a zwłaszcza u nas, w Polsce, napotkać można szczególne znaki naszej religijności, jakimi są kapliczki, krzyże i figury przydrożne, a także święte góry z wyrzeźbionymi stacjami drogi krzyżowej czy przedstawieniem tajemnic różańcowych. Wszystkie tego rodzaju wyobrażenia ludzkiego umysłu świadczą o głębokiej kontemplacji wydarzeń z życia Pana Jezusa, Jego Matki i świętych nie tylko przez tych, którzy zainicjowali ich powstanie i tych, którzy je wykonali, ale i wszystkich, którzy przystają przy tych figurach na chwilę refleksji, którzy je ozdabiają i którzy po gospodarsku troszczą się o nie. Powinniśmy je odwiedzać, żeby się przy nich zamyślić, przynieść kwiaty, pomodlić się jest to bowiem świadectwo człowieka, którzy żyje ze świadomością Bożej obecności, który oddaje Mu cześć.