Ministranci i Lektorzy

Łukasz Sereda

REGULAMIN POSŁUGI MINISTRANTÓW I LEKTORÓW

I. Uwagi ogólne

1. Ministranci i lektorzy przychodzą do służenia minimum 10 minut przed Mszą świętą lub nabożeństwem. Wejście do zakrystii poprzedzają modlitwą przed Najświętszym Sakramentem.

2. Ministranci i lektorzy nie rozmawiają ze sobą w zakrystii. Mogą jedynie półgłosem ustalić funkcje liturgiczne. Bezpośrednio przed Maszą Świętą (około 2 minuty) w zakrystii panuje cisza - duchowe przygotowanie do celebracji. Przed i po Mszy Świętej ministranci i lektorzy odmawiają modlitwę, kończąc ją znakiem krzyża.

4. Za porządek w zakrystii ze strojami liturgicznymi odpowiedzialni są wszyscy ministranci.

5. Ministrant i lektor powinien pamiętać także o odpowiednim stroju. Długie spodnie, koszulka, koszula, sweter (w zależności od pory roku), a unikamy bluz z kapturem. W niedzielę i święta obowiązuje długie spodnie "w kant" i koszula, lub sweter (w zależności od pory roku).

II. Służba liturgiczna

1. Służba liturgiczna odbywa się wg wyznaczonego grafiku. Dni służenia lektorów są stałe zaś dla ministrantów będą się one zmieniać co miesiąc. Ministranci sumiennie zapoznają się z grafikiem służenia codziennego i niedzielnego, który obowiązuje od września do czerwca. W miesiącach wakacyjnych ministranci pozostający w domach przychodzą służyć jak najczęściej.

2. Ministranci i lektorzy przy ołtarzu mają zawsze złożone ręce, nie rozglądają się i nie rozmawiają.

3. Każdy ministrant zobowiązany jest do obowiązkowego służenia raz w tygodniu i na niedzielnej Mszy Świętej.

4. Wyznaczoną na dany dzień posługę można wypełniać zarówno na Mszy Świętej porannej jak i wieczornej.

5. Ministranci i lektorzy przy ołtarzu zachowują odpowiednie postawy, nie rozglądają się i nie rozmawiają. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.

6. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy, więc podkreślać przekazywaną treść, a nie siebie samego.

7. Rozdzieleniem posług w czasie liturgii zajmuje się podkreślony na grafiku w danym dniu lektor, a w niedzielę najstarszy z lektorów.

III. Kary i nagrody

1. Wobec ministranta, który będzie lekceważył swoje obowiązki ministranckie i lektorskie będą wyciągane konsekwencje:

a) rozmowa z Opiekunem;

b) zawieszenie w funkcji ministranta (czas będzie określony przez Opiekuna). Zawieszony w czynnościach ministrant ma obowiązek być obecnym na wyznaczonym dyżurze, zajmując miejsce w pierwszej ławce w kościele.

c) wydalenie z grona ministrantów.

2. Te same zasady, co w p. 1, dotyczą także tych ministrantów i lektorów, który poprzez swoją postawę poza służeniem i zbiórkami będą przynosili wstyd gronu ministranckiemu (kradzieże, palenie papierosów i picie alkoholu, itp.).

3. W zajęciach sportowe we wtorki mogą brać udział tylko obecni na zbiórce.

4. W każdym miesiącu zostanie nagrodzonych trzech najgorliwszych z grona ministrantów i lektorów.

3. Na kolędę będą chodzili tylko ci ministranci i lektorzy, którzy sumiennie będą wypełniali swoje obowiązki i nie będą zagrożeni ocenami niedostatecznymi w szkole.

UWAGA: Regulamin może ulegać zmianom i być poddawany aktualizacji.