Triduum Paschalne

Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. To szczególny czas w kalendarzu liturgicznym, podczas którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

W Wielki Czwartek świętujemy ustanowienie dwóch sakramentów: Święceń oraz Eucharystię.

Wielki Piątek jest to dzień sądu , męki  i śmierci Jezusa Chrystusa.  W Kościele jest odprawiana droga krzyżowa oraz zostaje odczytany opis męki Chrystusa.  Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Mszy Świętej.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę dokonywany jest obrzęd poświęcenia pokarmów spożywanych podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną.Mszę Wigilii Paschalnej sprawuje się dopiero po zapadnięciu zmroku. Należy ona do obchodu Niedzieli Wielkanocnej.