Parafia pw. Świętej Zofii i Świętego Szczepana w Laszkach

Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego, Dekanat Radymno II

Przygotowanie do sakramentów

I Komunia Świeta

Drodzy Rodzice!

Chciałbym nakreślić przed Wami obszary, a także sposoby w jaki sposób wasze dziecko będzie przygotowywać się do tego szczególnego wydarzenia jakim jest przyjęcie I Komunii Świętej.

 

I. Katecheza rodzinna

Bł. Jan Paweł II podczas przemówienia do dzieci pierwszokomunijnych w Zakopanym 7 czerwca 1997 roku zwrócił się również do rodziców tymi słowami: Przynosząc kiedyś wasze dzieci do chrztu zobowiązywaliście się do wychowania ich w wierze Kościoła i w miłości do Boga. (…) Proszę Was, nie rezygnujcie z tego nigdy. To rodzice w pierwszym rzędzie mają prawo i obowiązek wychowywać swoje dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie oddajcie tego prawa instytucjom, które mogą przekazać dzieciom i młodzieży niezbędną wiedzę, ale nie są w stanie dać im świadectwa [wiary, świadectwa] rodzicielskiej troski i miłości. Nie dajcie się zwieść pokusie zapewniania potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są mu potrzebne do wzrastania w "mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi" (Łk 2,52).

Pomny na słowa Błogosławionego Papieża proszę Was Drodzy Rodzice, abyście roztoczyli szczególna troskę nad duchowym przygotowaniem Waszego Dziecka to tego szczególnego dnia.

Pierwszym krokiem na tej drodze jest wspólna modlitwa z dzieckiem. Pośród codziennych obowiązków proszę, abyście znaleźli chwilę czasu wieczorem, aby uklęknąć razem z dzieckiem do pacierza. Dziecko widząc bowiem Wasz przykład wiary będzie chętniej podejmować codzienną modlitwę.

Kolejnym ważnym elementem rodzinnej katechezy jest wspólna niedzielna Eucharystia. Dziecko przygotowuje się do spotkania z Jezusem w tajemnicy Komunii Świętej przede wszystkim przez udział w coniedzielnej Eucharystii. Tu także podobnie jak w przypadku modlitwy potrzeba Waszego świadectwa. Dziecko widząc Wasza postawę i zaangażowanie samo chętnie będzie później uczestniczyło w Eucharystii.  Jeżeli Dzieci w niedziele i święta nie spotykają się z Bogiem w Eucharystii, to Pierwsza Komunia Święta stanie się jedynie epizodem i miłym wspomnieniem, które powiększy wprawdzie zasób rodzinnych fotografii, ale nie wpłynie na jakość wychowania dziecka ani na sposób jego postępowania.

Szczególnym momentem poprzedzającym Pierwsza Komunię Świętą jest pierwsza spowiedź. Dobrze wiecie, jak trudnym doświadczeniem bywa konieczność samooskarżania się, czyli wyznania grzechów. Zadbajcie o to, aby Dziecko spowiadające się po raz pierwszy w życiu miało poczucie wsparcia ze strony bliskich, którzy mogą dopomóc mu w przezwyciężeniu lęku. Chodzi
o dyskretne asystowanie dziecku - zwłaszcza przez modlitwę - przy spotkaniu
z przebaczającym Bogiem. Byłoby dobrze, gdybyśmy również ten dzień spróbowali przeżyć w rodzinie uroczyściej. Dzięki temu Dziecko będzie mogło odczuć, jak doniosła to chwila. To dobra okazja, byśmy wieczorem zasiedli razem przy świątecznym stole i uklękli do wspólnej modlitwy.

Podejmujcie w końcu z dziećmi rozmowę o treściach, które poznają na katechezie. Pomóżcie im także przygotować się do odpowiedzi na pytania dotyczące podstawowych prawd wiary, które będą podstawą do „małego egzaminu” poprzedzającego Dzień Pierwszej Komunii Świętej.

Dopełnieniem katechezy rodzinnej przygotowującej do tego szczególnego wydarzenia powinna być wieczorna rozmowa rodziców z dzieckiem w dniu Pierwszej Komunii Świętej po to, by podsumować wszystkie przeżycia i by Dziecko miało jeszcze jedną okazję ku temu, aby opowiedzieć o swoich przeżyciach i myślach związanych z tym niezwykłym dniem. Warto też abyście powiedzieli dziecku o tym, że będziecie spokojni o jego rozwój i los, jeśli na zawsze zaprzyjaźni się ono z Jezusem. Bóg karmi nas swoją miłością właśnie po to, byśmy mieli siłę kochać i by nasza radość już tu, na ziemi, była wielka.

 

II  Katecheza parafialna

Pierwsza Komunia waszego dziecka to także szczególne wydarzenia w życiu całej naszej wspólnoty parafialnej. Stąd też już na samym początku drogi przygotowania zapewniamy o wsparciu modlitewnym Waszych Dzieci jak i Was. Spotkania w kościele w ramach katechezy parafialnej będą związane
z wydarzeniami roku liturgicznego, otrzymaniem przez wasze dzieci dewocjonaliów jak i w końcu bezpośrednim przygotowanie do przeżycia dnia samej uroczystości Dnia Pierwszej Komunii.

Pierwszym wydarzeniem będzie miało miejsce pod koniec września podczas Eucharystii w kościele parafialnym w Laszkach Wasze Dziecko otrzyma różaniec. W miesiącu październiku zapraszam Was wraz z Dziećmi do udziału w nabożeństwach różańcowych, a do czego dodatkową zachętą będzie specjalny konkurs. Kolejne spotkanie odbędzie się 8 grudnia, we wspomnienie Niepokalanego Poczęcia NMP, gdy będzie miała miejsce uroczystość wręczenia Waszym Dzieciom cudownych medalików. Przez cały okres Adwentu zapraszam Was wraz z Dziećmi na roraty podczas, których dzieci będą brały udział również w konkursie, ale już organizowanym dla poszczególnych klas Szkoły Podstawowej. W niedzielę przed rozpoczęciem Wielkiego Postu wasze dzieci otrzymają modlitewniki. Przez cały okres Wielkiego Postu zachęcam was Wraz z Dziećmi do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
Długo wyczekiwany moment Pierwszej Komunii Świętej będzie miął miejsce w niedzielę przed odpustem parafialnym. Dopełnieniem tego szczególnego wydarzenia będzie okres Białego Tygodnia, którego zwieńczeniem będzie pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku połączona z wizyta w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach.

W ramach przygotowań są również przewidziane dwa spotkania związane z sprawami organizacyjnymi.

 

III  Katecheza szkolna

         Trzecią płaszczyzną przygotowań do dnia Pierwszej Komunii Świętej jest katecheza szkolna. To tu dzieci będą przygotowywać się do rachunku sumienia poznając Boże przykazania oraz odkrywać czym jest Msza Święta. Na katechezie szkolnej także będzie odbywał się „mały egzamin” z podstawowych prawd i wiedzy religijnej. Jak już pisałem wcześniej proszę o rozmowy z dziećmi na temat treści katechez.

 

IV  Troska o sprawy zewnętrzne

         Aby tak ważne przeżycie duchowe jakim jest Pierwsza Komunia Święta, mogło być godnie przeżyte trzeba zadbać o jego zewnętrzną oprawę. O cenie dewocjonaliów (różaniec, medalik, modlitewnik) zostaną państwo poinformowani pisemnie, a wiadomość zostanie przekazana przez dzieci. Na spotkaniu wybierzemy ścisły komitet nadzorujący przebieg uroczystości oraz uzgodnimy sprawy dotyczące oprawy zewnętrznej uroczystości tj. strojów, fotografa itd., a na spotkaniu w kwietniu dotyczące m.in. wystroju jak i szczegółowego przebiegu uroczystości.

Przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej należy również złożyć metryki chrzcielne dzieci, które nie były chrzczone w parafii Laszki. Można to będzie uczynić podczas spotkań, lub w kancelarii parafialnej.

Dopełnieniem przeżyć, które mają miejsce w kościele w czasie uroczystej Eucharystii jest święto, które organizujecie państwo w domu. Święto to powinno być tak pomyślane, by stało się dla dziecka radosnym przedłużeniem przeżyć religijnych, a nie konkurencją dla tych przeżyć. Oczywistą jest rzeczą to, że poczęstunek powinien być bez alkoholu, a na honorowym miejscu powinno siedzieć dziecko, bo to jest jego uroczystość. Przy zakupie prezentów proszę pamiętać, aby nie przysłoniły one prawdy, że najwspanialszym darem dla dziecka w dniu pierwszej Komunii powinien być Jezus, którego dziecko przyjmuje po raz pierwszy.

 

Benedykt XVI zapytany kiedyś przez dzieci o swoje wspomnienie Pierwszej Komunii Świętej powiedział: (…) wśród tych wszystkich radosnych i pięknych wspomnień najważniejsza jest jedna myśl — i to samo powiedział wasz przedstawiciel — zrozumiałem, że Jezus przyszedł do mojego serca, odwiedził właśnie mnie. A z Jezusem sam Bóg jest ze mną. I że jest to dar miłości, który rzeczywiście wart jest więcej niż wszystko inne, co może dać mi życie; i dlatego napełniła mnie naprawdę wielka radość, bo Jezus przyszedł do mnie.
I zrozumiałem, że teraz rozpoczyna się nowy etap w moim życiu, miałem 9 lat, wiedziałem, że w tym momencie ważne jest, bym dochował wierności temu spotkaniu, tej komunii. Na ile potrafiłem, obiecałem Panu: «Chciałbym być z Tobą zawsze», i modliłem się: «Ale przede wszystkim to Ty bądź ze mną». I tak potoczyło się moje życie. Dzięki Bogu, Pan zawsze trzymał mnie za rękę, prowadził mnie również w trudnych sytuacjach. I w ten sposób ta radość I komunii stała się początkiem wspólnej wędrówki.

Mam nadzieję, że również dla waszych dzieci Pierwsza Komunia Święta będzie początkiem przyjaźni z Jezusem na całe życie. Będzie początkiem wspólnej wędrówki, bo kiedy idziemy z Jezusem, idziemy dobrą drogą, i życie staje się dobre.